COSMOTE: 36 νέες υποτροφίες σε φοιτητές με οικονομικές και κοινωνικές δυσκολίες

Ανοίγοντας τις πόρτες σε νέους που αντιμετωπίζουν οικονομικές και κοινωνικές δυσκολίες η COSMOTE απένειμε 36 υποτροφίες ύψους 545.000 ευρώ σε πρωτοετείς φοιτητές της ανώτατης εκπαίδευσης.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στα 17 χρόνια του προγράμματος Υποτροφιών COSMOTE, έχουν δοθεί συνολικά 658 υποτροφίες, συνολικής αξίας άνω των 5,5 εκατ. ευρώ.

Το Πρόγραμμα Υποτροφιών COSMOTE περιλαμβάνει 35 υποτροφίες για συγκεκριμένες σχολές, ύψους  δεκαπέντε χιλιάδων ευρώ, και την υποτροφία «Ζαχαρίας Πιπερίδης», ύψους είκοσι χιλιάδων ευρώ, στη μνήμη του διακεκριμένου στελέχους του Ομίλου ΟΤΕ. Επιπλέον, η COSMOTE προσφέρει στους υποτρόφους της laptop μαζί με πλήρες πακέτο τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών σταθερής και κινητής τηλεφωνίας, Internet και COSMOTE TV.

«Οι νέοι μας υπότροφοι είναι παράδειγμα για όλους. Παρά τις δυσκολίες και τα εμπόδια, τα νέα αυτά παιδιά κατάφεραν να πραγματοποιήσουν τους στόχους για τις σπουδές τους», ανέφερε ο Πρόεδρος και Διευθύνων Σύμβουλος του Ομίλου ΟΤΕ, κ. Μιχάλης Τσαμάζ, κατά τη φετινή απονομή. «Το μέλλον είναι μπροστά τους. Με πίστη στις δυνάμεις τους, πάθος για τη ζωή, αλλά και δέσμευση απέναντι στις αξίες και τις αρχές τους, μπορούν να πάνε μπροστά και να αλλάξουν τον κόσμο», είπε ο κ. Τσαμάζ.

«Νιώθω δικαιωμένη για την προσπάθειά μου όλα αυτά τα χρόνια, καθώς πάλεψα σκληρά για να περάσω στο τμήμα που ήθελα», είπε η Μαριάννα Γεωργακοπούλου, που πέρασε στο τμήμα Φυσικής του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. «Αυτό που με βοήθησε να συνεχίσω παρά τις δυσκολίες, ήταν οι ίδιες οι δυσκολίες, που με έκαναν να προσπαθήσω περισσότερο και να γίνω σκληρότερη, ώστε να πετύχω τον στόχο μου».

«Το όνειρό μου για το μέλλον είναι να ασχοληθώ με τη φυσική και κυρίως τη κβαντική μηχανική και με τους υπολογιστές. Θα συμβούλευα τα παιδιά που έχουν τα ίδια όνειρα με μένα, να μην το βάζουν κάτω και να κυνηγούν τους στόχους τους», είπε ο Παναγιώτης Ντάγκας, που φοιτά στο τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου.

Στο πλαίσιο της απονομής, οι νέοι υπότροφοι είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν βιωματικό εργαστήριο προσωπικής ενδυνάμωσης. Κεντρικό θέμα του εργαστηρίου με συντονιστή τον κ. Βασίλη Βασιλειάδη, Founder at VividVibes ήταν το ξεπέρασμα των δυσκολιών και o ρόλος των προτύπων για τα παιδιά. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο, που συμμετείχε στο εργαστήριο, μίλησε για τις δικές του εμπειρίες και ευχήθηκε καλή πρόοδο και επιτυχία στα παιδιά.

Το πρόγραμμα Υποτροφιών COSMOTE ανήκει στις δράσεις βιώσιμης ανάπτυξης του Ομίλου ΟΤΕ.

Υπότροφοι COSMOTE για το ακαδημαϊκό έτος 2018-2019:
1.    Gume Laurentjan, περιφέρεια    Θεσσαλίας, Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο,  τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών.
2.    Απαλός Γιώργος, περιφέρεια Πελοποννήσου, Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο,  τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών.
3.    Αποστολόπουλος Γιώργος, περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας, Πανεπιστήμιο Πατρών, τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών.
4.    Αποστόλου Φώτιος,     περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας,  Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο, τμήμα Πολιτικών Μηχανικών.
5.    Βαγιάτης Βασίλης, περιφέρεια Κρήτης, Πανεπιστήμιο Κρήτης, τμήμα Βιολογίας.
6.    Γεωργακοπούλου Μαριάννα, περιφέρεια Πελοποννήσου, Εθνικό Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, τμήμα Φυσικής.
7.    Γεωργιάδου Δήμητρα, περιφέρεια Αττικής, Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών.
8.    Γκαμπής Θοδωρής, περιφέρεια Πελοποννήσου, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών.
9.    Καλόξυλος Πέτρος, περιφέρεια Αττικής, Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής, τμήμα Ηλεκτρολόγων και Ηλεκτρονικών Μηχανικών.
10.    Καρακασίδου Ευρυδίκη, περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, τμήμα Πολιτικών Μηχανικών.
11.    Καραντωνίου Ελένη, περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας,  Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, τμήμα Χημικών Μηχανικών.
12.    Καρράς Ευστάθιος, περιφέρεια Ηπείρου, Πανεπιστήμιο Πατρών, τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών.
13.    Κόρο Έρρικα, περιφέρεια Θεσσαλίας,  Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών.
14.    Κουκουλάρης Χαρίλαος, περιφέρεια Αττικής, Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο, τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών.
15.    Λαζαρίδη Παναγιώτα, περιφέρεια Θεσσαλίας, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, τμήμα Οικονομικών Επιστημών.
16.    Μαλισιανός Γεράσιμος, περιφέρεια Ιονίων Νήσων, Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο, τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών.
17.    Μαρτίνη Ιωάννα, περιφέρεια Αττικής, Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας.
18.    Μιχαηλίδου Κωνσταντίνα, περιφέρεια Θεσσαλονίκης, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, τμήμα Βιολογίας.
19.    Ντάγκας Παναγιώτης, περιφέρεια Αττικής, Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο, τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών.
20.    Πάσχος Κωνσταντίνος, περιφέρεια Αττικής, Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο, τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών.
21.    Πεχλιβάνης Χρήστος, περιφέρεια Αττικής, Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο, τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών.
22.    Πιερράτος Μιχαηλάγγελος, περιφέρεια    Δυτικής Ελλάδας, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, τμήμα Φυσικής.
23.    Πολυμένος Γιώργος, περιφέρεια Αττικής, Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο, τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών.
24.    Σελεμίδης Σταύρος, περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, τμήμα Βιολογίας.
25.    Σιδέρης Αντώνης, περιφέρεια Αττικής, Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο, τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών.
26.    Σίμωσης Νικόλαος, περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας, Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο, τμήμα Ναυπητών Μηχανολόγων Μηχανικών.
27.    Σουρλαντζής Δημήτρης, περιφέρεια Κρήτης, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών.
28.    Στεργιόπουλος Αλέξανδρος, περιφέρεια Θεσσαλονικής, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, τμήμα Πληροφορικής.
29.    Τζάτσης Νικόλαος, περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών.
30.    Τριανταφυλλίδης Βλαδίμηρος Μάριος, περιφέρεια Θεσσαλονίκης, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών.
31.    Τσεπέρκα Μαγδαληνή Ραφαέλλα, περιφέρεια Β. Αιγαίου, Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, τμήμα Βιοτεχνολογίας.
32.    Τσιντσάρ Νικολέττα, περιφέρεια Θεσσαλονίκης, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, τμήμα Χημείας.
33.    Τσιτσεκλής Χρήστος, περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, τμήμα Οικονομικών Επιστημών.
34.    Χερ Θεοδώρα Νούρα, περιφέρεια Θεσσαλίας, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, τμήμα Πληροφορικής
35.    Χλης Νικόλαος, περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, τμήμα Φυσικής

Υποτροφία Ζαχαρίας Πιπερίδης
Μανιφάβα Γεωργία, περιφέρεια Πελοποννήσου, Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο, τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών.

Πηγή: Capital.gr